Forum Rare Films.Cinema Paradiso 

Tuesday, May 23, 2023

Hodina pravdy / The Hour of Truth. 1977.

Hodina pravdy / The Hour of Truth. 1977.
CZ. I malé děti mohou postihnout velké starosti, třebaže nemusí úplně rozumět trápení dospělých. Vnímavá učitelka však vycítí z vyprávění malé holčičky, že tatínek odjel a maminka těžce onemocněla, závažné náznaky něčeho tragického a začne sama zjišťovat, co se děje... Film ovšem není určen pro dětské publikum, má naopak oslovit generaci jejich rodičů a prarodičů, ale počíná si způsobem velice melodramatickým. Tezovitě, nepřesvědčivě napsaný scénář předkládá dialogy i zápletky jen stěží uvěřitelné.
EN. Jarmila Slezáková, a young woman convalesces badly at home after the results of a heart attack which she suffered some time ago. After the doctors have results of the examinations they consider to hospitalize her again. They would like to settle it with her husband, their colleague. But the attractive doctor Slezák made up a story about his participation in a scientific seminar and he left with his lover, a nurse Petra to a summer house.
Director: Václav Matějka.
Cast: Svatopluk Matyáš, Jana Gýrová, Hana Maciuchová, Růžena Merunková, Eliška Sirová, Vlastimil Brodský, Karel Augusta, Rudolf Jelínek, Jitka Zelenohorská, Jiří Pleskot, Jaroslava Tichá, Lenka Fišerová, Magda Maděrová, Josef Střecha, Alois Vachek, Milan Riehs.
Czechoslovakia, Filmové studio Barrandov, 1977.
Language: Czech.
Download Hodina pravdy / The Hour of Truth. 1977.
 
Hodina pravdy / The Hour of Truth. 1977.
Hodina pravdy / The Hour of Truth. 1977.


 

No comments:

Post a Comment