Forum Rare Films.Cinema Paradiso 

Monday, November 11, 2019

Kočičí princ / Katzenprinz, Der. 1978. DVD.

Kočičí princ / Katzenprinz, Der. 1978. DVD.
 EN. The castle custodian Král is moving to a new place of work with his wife, son Radek and a five - years old daughter Terezka. Radek takes his cat Líza with him. A fully loaded truck moves through the country which is in spring blossoms, gradually changing into a snow-covered land. Children's imagination creates from real experiences magic stories - a fairy-tale grandpa takes them to a new castle, the children fear a black-horse rider who - as the grandpa and the cleaning lady assert she hates cats.
CZ. V českém filmu pro malé diváky se díky dětské představivosti prolíná realita s pohádkovou fantazií. Začíná v okamžiku, kdy se rodina správce zámku Krále stěhuje na nové působiště. Tatínek, maminka i jejich dvě děti, Radek a pětiletá Terezka, a nakonec kočka Líza. Fantazie obou dětí mění krajinu, kterou projíždějí, v pohádkovou zemi a když nákladní auto uvázne ve sněhové závěji, přijede kouzelný dědeček na saních tažených koňmi a odveze je do zámku, kde se setkají s tajemným černým jezdcem na černém koni. Později zjistí, že je to zámecký restaurátor Albert...
Director: Ota Koval.
Cast: Pavel Hachle, Žaneta Fuchsová, Winfried Glatzeder, Vlastimil Hašek, Jana Andrsová, Bohumil Vávra, Alena Kreuzmannová, Veronika Týblová, Tereza Brodská, Valerie Kaplanová, Boris Hybner, Michal Tučný, Tomáš Tintěra, Zdena Sedláková, Jana Andresíková, Rüdiger Flakus, Martin Janeček, Kurt Sperling, Jiří Petkov, Jaroslava Schallerová.
Czechoslovakia, DDR, 1978.
Language: German, Russian.
Subtitles: Russian.
Download DVD Kočičí princ / Katzenprinz, Der. 1978.
Download Kočičí princ / Katzenprinz, Der. 1978. DVDRip.
Kočičí princ / Katzenprinz, Der. 1978. DVD.
Kočičí princ / Katzenprinz, Der. 1978. DVD.

No comments:

Post a Comment